    Home » BLAUPUNKT BP13.0A Digital Video Recorder Instruction Manual
    BLAUPUNKT
    BLAUPUNKT BP13.0A Digital Video Recorder Instruction Manual
    By Gabriel SmithOctober 2, 2025Updated:November 21, 2025No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr WhatsApp Telegram Email
    BLAUPUNKT-BP13.0A-Digital-Video-Recorder-featured
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email
    blaupunkt-logo
    BLAUPUNKT BP13.0A Digital Video Recorder
    BLAUPUNKT-BP13.0A-Digital-Video-Recorder-product
    Safety Instructions
    • If the device shows an error message, please format the micro SD card from the device menu.
    • Please reset the device or change the micro SD card if a similar error continues.
    • The New Micro SD card must be formatted for first use.
    • Please do not record or take a picture facing the sunlight.
    • To obtain a clear image, please clean the windscreen and device lens regularly.
    • Avoid using the device in a dusty environment.
    • Handle the device with care and avoid direct impact on the device.
    • Avoid using the device in high electromagnetic environments.
    • Please operate the product within the temperature range of -10°C to ~ 65°C.
    Structure
    BLAUPUNKT-BP13.0A-Digital-Video-Recorder-figure-1
    1. Holder
    2. Front Camera Lens
    3. Switch View Button
    4. 2” Inch LCD Screen
    5. Interior Camera Lens
    6. Rear Camera Input
    7. Micro SD Card Slot
    8. USB Type-C Power Supply
    9. Speaker
    10. Rear Camera Lens
    Features
    • Wide viewing angle : Front – 105°, Rear – 110°, Interior – 100°
    • Screen display: Front, Rear, Interior
    • 2” LCD screen display
    • Loop Recording
    • Parking Monitoring
    • Built-in G-sensor
    • Wireless control app
    • Built-in microphone & speaker
    • Language  English, Chinese SiSimplifiedChinese Traditional, Japanese & Thailand
    • Power supply  DC 12V-24V
    • Temperature :-10°C ~ 65°C (Operating), -4°C ~158°C (Storage) S
    • Support for 512GB Micro SD
    • Includes: Rear Camera Cable, Manual, 3M VHB Sticker, Wiring Harness
    Pair DVRthe  with a Smartphone
    Wireless Connection (Wi-Fi)
    • Before making the connection, make sure the DVR BP 13.0A is turned on.
    • Repeat the Wireless Connection steps whenever the smartphone is disconnected.
    Change Camera view
    Download Video or Photo
    Record Video or Take a Photo in Apps
    BLAUPUNKT-BP13.0A-Digital-Video-Recorder-figure-7
    • Press the “Record” button to stop the recording/start a new recording.
    • Press Mode button to switch between Video Mode and Photo Mode.
    • Press the “ ” button to capture the photo.
    Functions
    Accesories
    Disclaimer
    Recycling and Disposal
    Customer Service
    • Competence Center
      • 2N-Everpol Sp. z o.o. Ul. Puławska 403A 02-801 Warsaw, Poland
      • Call: +48 22 688 08 00
      • E-mail: info@everpol.pl
      • Visit: www.blaupunkt.com
    • In case of questions or problems
      • Tel: 00 48 22 688 08 33
      • E-mail: sda@blaupunkt.pl
    FAQs
    Q: What is the BLAUPUNKT BP13.0A Digital Video Recorder used for?
    Q: What video resolution does the DVR support?
    Q: Does it record audio along with video?
    Q: Is the DVR always recording when the vehicle is on?
    Ans: Indeed. As long as the gadget is attached to a steady power supply (often the 12V socket), it begins recording automatically when the car is started.