    Home » BLAUPUNKT BPCA15AMP1 15 AMP Caravan Adaptor User Manual
    BLAUPUNKT
    BLAUPUNKT BPCA15AMP1 15 AMP Caravan Adaptor User Manual
    By Gabriel SmithOctober 2, 2025Updated:November 21, 2025No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr WhatsApp Telegram Email
    BLAUPUNKT-BPCA15AMP1-15-AMP-Caravan-Adaptor-FEATURED
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email
    BLAUPUNKT-- logo
    BLAUPUNKT BPCA15AMP1 15 AMP Caravan Adaptor
    BLAUPUNKT-BPCA15AMP1-15-AMP-Caravan-Adaptor-product
    Safety Instructions
    • No naked flame source, such as candles, should be placed on the product.
    • Use the product properly to avoid electric shock.
    • Keep the product away from high temperatures, high salinity, and corrosive environments.
    • Do not dispose of the product in fire.
    • Do not place or store the product together with bulk metal objects.
    • Do not disassemble or reassemble the product randomly.
    • Do not intentionally knock, impact, pierce, or drop the product.
    • Please scrap and recycle the product according to the regulations.
    • Keep the device dry at all times and disconnect when not in use.
    Positioning The Product
    • Not wet and well-ventilated
    • Away from direct sunlight or heaters.
    • Away from splashes or food.
    • Protected from excessive dust or grease.
    Before first use
    Overview
    How to Open the Lid
    1. Lift the latch on the lid.
    2. Open up the lid.
    Operation
    1. Plug your Caravan Adaptor into a fixed 240V outlet and switch on.
    2. Lift the latch on the lid.
    3. Open the left side of both lids first. Then open the right side lid. (Fig.1)
    6. The trip indicator turns red. This confirms that the safety switch is operational.
    10. Close the two lids, ensuring the lock clicks into place.
    Use
    Appliance overloading
    Cleaning & Maintainance
    • Switch off and unplug from the power supply before doing any cleaning.
    • Do not use harsh chemicals/ abrasive cleaners – these can damage the surface finish.
    • Do not allow water to enter the unit.
    • Wipe the surface of the unit using a soft cloth or rag.
    • You may use a damp cloth if necessary, but make sure water does not enter inside.
    • Dry thoroughly before turning on again.
    Troubleshooting
    • Rating of the Caravan Adaptor has exceeded.
    Specifications
    • INPUT: 230-240VAC 50/60Hz
    • USB OUTPUT USB: A + USB C Total: 5Vdc 3.6A
    • IP RATING: IP55
    • RCBO: CLASS H
    • Rated Residual Operating Current: 30mA
    • Rated Residual Marking and Breaking Capacity: 2000A
    Customer Service
    • Customer Service
      • Email: info@ayonz.com
      • Call:02 8279 8606
    • DISTRIBUTED BY
      • Ayonz Pty Ltd
    FAQs
     Q: Is it safe to use this adaptor with high-power appliances in the caravan?
    Ans: Yes, but you have to adhere to the domestic circuit restriction of 10A. You must carefully control consumption if your caravan setup includes high-draw equipment (such as microwaves and air conditioners) to prevent overloading the circuit.
    Q: Does the BPCA15AMP1 include overload protection?
    Q: Can I use the adaptor in wet or outdoor conditions?
    Ans: Although not completely waterproof, the adaptor is resistant to weather.
    Q: Is this adaptor legal to use in Australia and New Zealand?
    Q: What is the maximum load this adaptor can handle?
    Ans: Never try to operate equipment that uses more than 2400 watts (10A x 240V) in total.
    Q: Does the adaptor step down the voltage?
    Ans: No. There is no voltage change with this adapter. It merely modifies the current limit and plug shape. It passes through the standard 230–240V mains voltage.
    Blaupunkt BPCA15AMP1 15 AMP Caravan Adaptor Blaupunkt BPCA15AMP1 15A RV Power Connector Blaupunkt BPCA15AMP1 Caravan Power Adapter Blaupunkt BPCA15AMP1 Travel Trailer Adaptor Buy Blaupunkt BPCA15AMP1 Caravan Adaptor Online