    Home » INSIGNIA NS-MQP15W22K Wireless Charging Pad User Manual
    Insignia
    INSIGNIA NS-MQP15W22K Wireless Charging Pad User Manual
    By Gabriel SmithSeptember 28, 2025Updated:April 20, 2026No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr WhatsApp Telegram Email
    INSIGNIA-NS-MQP15W22K-Wireless-Charging-Pad-featured
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email
    INSIGNIA-logo
    INSIGNIA NS-MQP15W22K Wireless Charging PadINSIGNIA-NS-MQP15W22K-Wireless-Charging-Pad-product
    Safety Instructions
    • Avoid dropping.
    • Do not disassemble.
    • Do not place metal objects between devices and the wireless charging pads.
    • Thick protective case (≥ .2 in. [5 mm]) or a case that includes a magnet or metallic material may not allow proper charging function.
    • Keep the wireless charging pad away from any liquid or moisture.
    • The maximum ambient temperature during use of this product must not exceed 113° F (45° C).
    • Do not place this device in fire or other excessively hot environments.
    • Must use the provided adapter for proper function; if not, it may malfunction.
    Package Content
    • 15 W Qi Charging Pad
    • DC power adapter with 6 ft. (1.8 m) cable
    • Quick Setup Guide
    Compatibility
    • Any Qi-enabled devices up to 15 W, including smartphones, headphones, and smart watches.
    Features
    • 15 W output designed to fast charge demanding next-generation devices
    • Wireless design charges devices without cumbersome cords
    • Blue LED shows that your device is charging
    • DC power adapter with 6 ft. (1.8 m) charging cable
    Overview
    FrontINSIGNIA-NS-MQP15W22K-Wireless-Charging-Pad-figure-1
    Back INSIGNIA-NS-MQP15W22K-Wireless-Charging-Pad-figure-2
    • Flat size (W×H): 12 × 2.75 in. (304.8 × 69.85 mm)
    • Final folded size: 3 × 2.75 in. (76.2 × 69.85 mm)
    Use
    1. Plug the power adapter into your charging pad and a power outlet.
    LED Indicator
    Specifications
    Qi Wireless Charging Pad
    • Dimensions: 3.9 × 3.9 × 0.4 in. (10 × 10 × 1.1 cm)
    • Input: DC 15 V/1.8 A
    • Output: 15 W max.
    AC power adapter
    • Input: 100-240 V ~ 50/60 Hz 0.7 A